Ta strona używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.[close]

Zrealizuj kod | Mapa serwisu | Rozmiar tekstu: A A A
Strona głównaUczniowie...Szkoła Podstawowa ...Bryły...Figury przestrzenne. ...

9.1 Figury przestrzenne. Bryły.

Poniżej bezpłatny fragment tematu. Aby korzystać z całych zasobów serwisu wykup dostęp do treści płatnych: obszernych tematów, klasówek, testów i arkuszy egzaminacyjnych z rozwiązaniami. Zobacz opcje płatności

Wśród brył przestrzennych wyróżniamy:

 

                        graniastosłup                                                        ostrosłup
graniastosłup i ostrosłup, figury przestrzenne


Graniastosłupem prostym nazywamy taką figurę przestrzenną, której podstawy są przystającymi wielokątami leżącymi w płaszczyznach równoległych, a ściany boczne są prostokątami prostopadłymi do podstaw.

stop
Przypomnijmy, że figury nazywamy przystającymi, jeżeli jedną z nich możemy nałożyć na drugą tak, aby się w całości pokryły. Boki, które nakładają się na siebie nazywamy bokami odpowiednimi, a kąty, które się pokrywają, nazywamy kątami odpowiednimi.

Ostrosłupem nazywamy wielościan, w którym jedna ściana, zwana podstawą ostrosłupa, jest dowolnym wielokątem, a wszystkie pozostałe ściany, zwane ścianami bocznymi, są trójkątami mającymi wspólny wierzchołek oraz po jednym boku wspólnym z podstawą.

stop
Zauważ, że w podstawie graniastosłupa i ostrosłupa może wystąpić dowolny wielokąt, natomiast ściany boczne w graniastosłupach prostych są prostokątami, a ściany boczne ostrosłupów to zawsze trójkąty.


Bryły obrotowe:


        walec                                stożek                                           kula

figury obrotowe: walec, stożek i kula

Walec to bryła powstała poprzez obrót prostokąta wokół prostej zawierającej jeden z boków tego prostokąta.

 


stop
Zwróć uwagę jak wyglądają modele walca powstałego z tego samego prostokąta:

 

przekrój walca poziomy i pionowy


Stożek to bryła powstała poprzez obrót trójkąta prostokątnego wokół prostej zawierającej jedną z przyprostokątnych tego trójkąta.

 


stop
Zauważ, że w zależności od tego, którą przyprostokątną ustalimy jako oś obrotu, nasz stożek będzie wyglądał jak na podanym rysunku.

przekrój stożka

Kula to bryła powstała poprzez obrót koła wokół prostej przechodzącej przez jego środek.

 


stop
W tym przypadku niezależnie od tego, którą z nieskończenie wielu prostych przechodzących przez środek koła obierzemy jako oś obrotu, rysunek zawsze będzie jednakowy.

oś obrotu kuli


Do góry ∧

                                                                                                                

   Majątkowe prawa autorskie do wszystkich treści znajdujących się w serwisie należą do MegaWiedza sp. z o.o., ul. Zakrzewki 21a, 95-082 Dobroń.

Prawa autorskie podlegają ochronie przewidzianej w ustawie z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.