Ta strona używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.[close]

Liczby rzeczywiste zadania

1.9 Klasówka Obliczenia procentowe: podatki, zysk z lokat. Procent składany, różne okresy kapitalizacji.

Zacznij rozwiązywać test!! Aby wyświetlić prawidłowe rozwiązania i wynik Twojego testu, wyślij SMS o treści AP.TFU4 na nr 73068
Otrzymasz dostęp do wszystkich klasówek i testów, oraz płatnych artykułów przez dwie godziny (120min)!

Koszt SMS 3.69 zł brutto Zobacz inne opcje płatności

Zadanie 1. (4 pkt)

W hurtowni meblowej można kupić szafę za latex zł, tapczan za latex zł i regał za latex zł. W salonie takie same meble są droższe: szafa o latex tapczan o latex a regał o latex Oblicz, o ile złotych i o ile procent więcej trzeba zapłacić za zestaw złożony z takich mebli w salonie w porównaniu z hurtownią.


dowód

Cenę wyższą od ceny latex o latex obliczysz, mnożąc cenę latex przez latex


Zaznacz prawidłową odpowiedź:

Zadanie 2. (6 pkt)

Pan Rafał wpłacił do banku na pół roku latex na lokatę połączoną z funduszem inwestycyjnym tak, że latex wpłaconej kwoty trafiało na lokatę, a latex do funduszu. Lokata oprocentowana była na latex w skali roku, a fundusz przez pół roku wypracował latex zysku. Podatek od odsetek wynosi latex Podaj, jaką kwotę i jaki procent zainwestowanych pieniędzy zyskał pan Rafał, po zapłaceniu podatku, w okresie pół roku, na wybranej formie oszczędzania. Procent podaj z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.


dowód

Z podanej rocznej stopy procentowej wyznacz oprocentowanie półroczne, zysk dla funduszu podany jest dla półrocza. Wyznacz kwoty wpłacone na lokatę i do funduszu, następnie łączny kapitał pana Rafała po pół roku z obu źródeł.


Zaznacz prawidłową odpowiedź:

Zadanie 3. (5 pkt)

Pewna firma dostarczyła na rynek partię kurtek po ustalonej cenie. latex kurtek sprzedano po tej cenie, latex sprzedano ze zniżką latex kurtek sprzedano ze zniżką latex a latex ze zniżką latex O ile procent pieniędzy mniej uzyskano ze sprzedaży kurtek w porównaniu z kwotą, którą można było uzyskać ze sprzedaży wszystkich kurtek bez zniżek?


dowód

Oznacz przez latex liczbę kurtek w tej partii, przez latex ustaloną cenę kurtki i oblicz wartość sprzedaży kurtek bez zniżek a następnie ze zniżkami. Oblicz, o ile procent różni się ta druga kwota od pierwszej.


Zaznacz prawidłową odpowiedź:

Zadanie 4. (6 pkt)

Pani Marta postanowiła wpłacić latex zł oszczędności do banku na cztery miesiące. Bank oferuje lokaty z oprocentowaniem latex w skali roku i miesięczną kapitalizacją odsetek lub z oprocentowaniem latex i kwartalną kapitalizacją odsetek. Pani Marta ma do wyboru dwie opcje:
pierwsza - wybrać czteromiesięczną lokatę z miesięczną kapitalizacją odsetek,

druga - wybrać lokatę kwartalną (latex miesiące) oraz za następny (czwarty) miesiąc, uwzględniając odsetki za kwartał, tak jak dla kwoty z lokaty kwartalnej.

Która z tych opcji da większe odsetki i o ile większe?


dowód

Wyznacz kapitał po zakończeniu lokaty dla każdego wariantu. Przy obliczaniu kapitału dla lokaty z miesięczną kapitalizacją odsetek, zastosuj wzór na procent składany.


Zaznacz prawidłową odpowiedź:

Zadanie 5. (4 pkt)

Na działce o powierzchni latex wyodrębniono latex powierzchni jako część warzywną. Urządzono tam latex zagonków o wymiarach latex na marchew, buraki, cebulę, fasolę i ogórki. latex pozostałej powierzchni warzywniaka zajmuje szklarnia na pomidory, a na reszcie ziemi przeznaczonej pod warzywa posadzono ziemniaki.

a) Jaka jest powierzchnia szklarni?
b) Jaki procent całej powierzchni działki zajmują ziemniaki?


dowód

Oblicz powierzchnię części warzywnej działki, odejmij od niej powierzchnię zagonków - otrzymasz powierzchnię szklarni i ziemniaków.


Zaznacz prawidłową odpowiedź:Aby wyświetlić wynik twojego testu, wyślij SMS o treści AP.TFU4 na nr 73068
Otrzymasz dostęp do wszystkich klasówek i testów, oraz płatnych artykułów przez dwie godziny (120min)!
Koszt SMS 3.69 zł brutto
 Zobacz inne opcje płatności


show_commercials: 0
Do góry ∧

 

arkusze maturalne megamatma