Ta strona używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.[close]

Liczby rzeczywiste zadania

1.9 Test Obliczenia procentowe: podatki, zysk z lokat. Procent składany, różne okresy kapitalizacji.

Zacznij rozwiązywać test!! Aby wyświetlić prawidłowe rozwiązania i wynik Twojego testu, wyślij SMS o treści AP.TFU4 na nr 73068
Otrzymasz dostęp do wszystkich klasówek i testów, oraz płatnych artykułów przez dwie godziny (120min)!

Koszt SMS 3.69 zł brutto Zobacz inne opcje płatności

Zadanie 1. (1 pkt)

Cenę pewnego towaru zmieniano w dwóch następujących wariantach.

Pierwszy wariant: najpierw cenę obniżono o latex potem tak zmienioną cenę podwyższono o latex
Drugi wariant: najpierw cenę podwyższono o latex potem tak zmienioną cenę obniżono o latex

Jak zmieniła się ostatecznie cena po operacjach w każdym z wariantów?


Zaznacz prawidłową odpowiedź:

Zadanie 2. (1 pkt)

Do banku wpłacono na dwuletnią lokatę kwotę latex zł. Roczna stopa procentowa dla takich lokat w tym banku wynosiła latex a odsetki były kapitalizowane co pół roku. Ile wyniosą odsetki od tej lokaty?


Zaznacz prawidłową odpowiedź:

Zadanie 3. (1 pkt)

Na materiały do remontu mieszkania wydano pewną kwotę latex Farby kupiono za latex tej kwoty. Z pozostałych pieniędzy latex wydano na płytki do łazienki, a za resztę kupiono wykładzinę podłogową. Jakim procentem wszystkich wydatków były koszty wykładziny podłogowej?


Zaznacz prawidłową odpowiedź:

Zadanie 4. (1 pkt)

Pan Adam zakupił we wrześniu latex roku latex dwuletnich oszczędnościowych obligacji skarbowych. Obligacje takie sprzedawane były w nominałach po latex zł. Ich oprocentowanie jest stałe, równe latex w stosunku rocznym, a kapitalizacja jest roczna. Jaką kwotę odbierze pan Adam przy wykupie tych obligacji?


Zaznacz prawidłową odpowiedź:

Zadanie 5. (1 pkt)

Ustalono, że w banku latex oprocentowanie rocznych lokat daje miesięcznie latex zaś w banku latex oprocentowanie takich samych lokat daje latex kwartalnie. Jaka jest różnica w rocznej stopie procentowej w tych bankach, jeśli w żadnym z nich nie kapitalizują odsetek? Wynik podaj w punktach procentowych.


Zaznacz prawidłową odpowiedź:

Zadanie 6. (1 pkt)

Pralka automatyczna z podstawowym oprogramowaniem kosztuje latex zł. Cena pralki z dodatkowym oprogramowaniem jest wyższa o latex W ramach promocji sprzedawano pralki z dodatkowym oprogramowaniem w cenie niższej o latex Jaka była promocyjna cena pralki z dodatkowym oprogramowaniem?


Zaznacz prawidłową odpowiedź:

Zadanie 7. (1 pkt)

Do pewnego banku wpłacono na jednomiesięczną lokatę kwotę latex zł. Po miesiącu wypłacona kwota powiększona została o latex zł odsetek. Oblicz, jaka była roczna stopa procentowa dla takich lokat.


Zaznacz prawidłową odpowiedź:

Zadanie 8. (1 pkt)

Do banku wpłacono pewną sumę na roczną lokatę. Oprocentowanie dla takich lokat wynosiło latex w skali roku i odsetki były kapitalizowane kwartalnie. Po zakończeniu lokaty na rachunku było latex zł. Jaką kwotę wpłacono na lokatę?


Zaznacz prawidłową odpowiedź:

Zadanie 9. (1 pkt)

Pani Maria przygotowuje na zimę dżem owocowy o następującym składzie: latex jabłka, latex gruszki, latex śliwki, latex aronia, latex cukier. Przygotowała już latex jabłek. Ile pozostałych składników musi dokupić i ile dżemu otrzyma?


Zaznacz prawidłową odpowiedź:

Zadanie 10. (1 pkt)

Pewien zakład cukierniczy produkuje trzy rodzaje nadziewanych batonów czekoladowych o wadze latex gramów. Batony z nadzieniem wiśniowym zawierają latex czekolady, batony z nadzieniem pomarańczowym zawierają o latex czekolady więcej, a batony z nadzieniem orzechowym zawierają o latex czekolady więcej niż te z nadzieniem wiśniowym. Ile gramów czekolady zawierają poszczególne batony?


Zaznacz prawidłową odpowiedź:Aby wyświetlić wynik twojego testu, wyślij SMS o treści AP.TFU4 na nr 73068
Otrzymasz dostęp do wszystkich klasówek i testów, oraz płatnych artykułów przez dwie godziny (120min)!
Koszt SMS 3.69 zł brutto
 Zobacz inne opcje płatności


show_commercials: 0
Do góry ∧

 

arkusze maturalne megamatma