Ta strona używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.[close]

Równania i nierówności zadania

3.1 Klasówka Sprawdzanie czy dana liczba jest rozwiązaniem równania lub nierówności. Równania i nierówności pierwszego stopnia z jedną niewiadomą.

Zacznij rozwiązywać test!! Aby wyświetlić prawidłowe rozwiązania i wynik Twojego testu, wyślij SMS o treści AP.TFU4 na nr 73068
Otrzymasz dostęp do wszystkich klasówek i testów, oraz płatnych artykułów przez dwie godziny (120min)!

Koszt SMS 3.69 zł brutto Zobacz inne opcje płatności

Zadanie 1. (3 pkt)

Dane jest równanie latex i zbiór latex Sprawdź, które liczby ze zbioru latex spełniają podane równanie.


dowód

 Podstaw do lewej i prawej strony równania kolejne liczby ze zbioru latex i oceń w każdym przypadku, czy wyniki dla strony lewej i prawej są takie same.


Zaznacz prawidłową odpowiedź:

Zadanie 2. (3 pkt)

Dany jest zbiór latex i nierówność

latex

Które elementy ze zbioru latex spełniają podaną nierówność?


dowód

Rozwiąż nierówność i wyznacz część wspólną zbioru rozwiązań i zbioru latex


Zaznacz prawidłową odpowiedź:

Zadanie 3. (5 pkt)

Dane jest równanie latex Rozwiąż to równanie w zależności od wartości parametru latex


dowód

Uporządkuj równanie do postaci latex następnie ustal, jakie są jego współczynniki w zależności od parametru latex Zbadaj, dla jakich latex współczynnik latex jest różny od zera, otrzymasz wówczas równanie pierwszego stopnia - wyznacz jego rozwiązanie. Dla wartości parametru latex przy której współczynnik latex przyjmuje wartość zero, ustal wartość współczynnika latex to pozwoli stwierdzić, czy równanie jest sprzeczne czy tożsamościowe.


Zaznacz prawidłową odpowiedź:

Zadanie 4. (4 pkt)

Pracownik zatrudniony przy wyrobie drobnych elementów metalowych nabierając wprawy osiąga coraz większą wydajność. Po dwóch dniach pracy jego wydajność wzrosła o latex sztuk w ciągu dnia, a po następnych trzech dniach osiągnął wydajność o latex sztuk mniejszą od podwojonej wydajności z pierwszych dni. Jaka powinna być wydajność pracownika w pierwszych dniach pracy, aby przez latex dni mógł wyprodukować co najmniej latex elementów?


dowód

Oznacz przez latex dzienną wydajność pracownika (w sztukach) w ciągu pierwszych dwóch dni. Następnie ustal wydajność w kolejnych trzech dniach i dniach następnych. Ustal, ile powinno być dni największej wydajności, aby w sumie praca trwała latex dni. Otrzymane informacje i warunek z zadania zapisz w postaci nierówności.


Zaznacz prawidłową odpowiedź:

Zadanie 5. (7 pkt)

Michał otrzymał jako nagrodę bon o określonej wartości na zakup książek. W jednej księgarni mógł za ten bon kupić latex książki podróżnicze o jednakowej cenie plus latex książki przygodowe droższe od podróżniczych o latex zł i latex książek do lektury tańszych od podróżniczych o latex złotych. W drugiej księgarni książki były w tej samej cenie co w pierwszej, ale w ramach promocji mógł uzyskać upust latex na książki podróżnicze i po latex na książki przygodowe i lektury. Skorzystał z promocji i kupił za ten sam bon latex książek podróżniczych, latex książki przygodowe i latex książki do lektury.

Jaka była cena poszczególnych rodzajów książek w pierwszej księgarni i jaką wartość miał bon?


dowód

Oznacz przez latex cenę książki podróżniczej w pierwszej księgarni i zapisz przy pomocy tego oznaczenia ceny pozostałych książek w pierwszej i w drugiej księgarni. Wiadomo, że w obu księgarniach wartość zakupu była taka sama równa wartości bonu. Zapisz to w postaci równania. Rozwiązanie równania pozwoli ustalić ceny książek. Następnie wyznacz wartość bonu.


Zaznacz prawidłową odpowiedź:Aby wyświetlić wynik twojego testu, wyślij SMS o treści AP.TFU4 na nr 73068
Otrzymasz dostęp do wszystkich klasówek i testów, oraz płatnych artykułów przez dwie godziny (120min)!
Koszt SMS 3.69 zł brutto
 Zobacz inne opcje płatności


show_commercials: 0
Do góry ∧

 

arkusze maturalne megamatma