Ta strona używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.[close]

Funkcje zadania

4.9 Klasówka Zastosowanie funkcji liniowej i kwadratowej do interpretacji zagadnień geometrycznych, fizycznych i osadzonych w kontekście praktycznym.

Zacznij rozwiązywać test!! Aby wyświetlić prawidłowe rozwiązania i wynik Twojego testu, wyślij SMS o treści AP.TFU4 na nr 73068
Otrzymasz dostęp do wszystkich klasówek i testów, oraz płatnych artykułów przez dwie godziny (120min)!

Koszt SMS 3.69 zł brutto Zobacz inne opcje płatności

Zadanie 1. (5 pkt)

Samochód jechał z miasta latex przez latex z prędkością latex następnie przez latex z prędkością latex z prędkością latex Po tym czasie minął miasto latex i dalej jechał ze stałą prędkością równą średniej prędkości na przejechanej wcześniej trasie. Zapisz odległość od miasta latex w jakiej znajdował się samochód po wyjeździe z miasta latex jako funkcję czasu i oblicz, ile kilometrów przejechał samochód w czasie latex godzin od momentu wyjazdu z miasta latex


dowód

Na poszczególnych odcinkach z podanym czasem przejazdu, prędkość samochodu jest stała. Skorzystaj z wzoru latex gdzie latex jest prędkością, latex czasem jazdy i oblicz długość poszczególnych odcinków.


Zaznacz prawidłową odpowiedź:

Zadanie 2. (6 pkt)

Dystrybucją wyrobów odzieżowych firmy latex zajmuje się hurtownia latex która zaopatruje sklep Z. Zarówno hurtownia jak i sklep do ceny, w jakiej towar otrzymali, dodają procentową marżę, przy czym marża sklepu jest o latex punktów procentowych wyższa niż marża hurtowni.

a) Oznaczając przez latex marżę hurtowni, a przez latex cenę producenta w złotych, zapisz dwie funkcje jako zależności ceny sklepowej: od ceny producenta (przyjmując latex) oraz od zmiennej latex (przyjmując latex zł).

b) Oblicz przy pomocy każdej z otrzymanych funkcji cenę sklepową kurtki, dla której latex zł.


dowód

Jeśli cena towaru wynosi latex złotych, to po dodaniu latex marży cena wyniesie latex Zastosuj ten wzór dwukrotnie, doliczając marżę hurtowni i marżę sklepu.


Zaznacz prawidłową odpowiedź:

Zadanie 3. (4 pkt)

Na rysunku przedstawiono namiot cyrkowy.

namiot cyrkowy

Wyznacz powierzchnię tego namiotu jako funkcję wysokości latex wiedząc, że promień podstawy latex tworząca stożka - kopuły namiotu latex Oblicz, ile materiału należy zakupić na wykonanie namiotu, w którym wysokość latex jeśli do obliczonej powierzchni należy dodać latex materiału na prace wykończeniowe. Podaj wzór uzyskanej funkcji i obliczone zużycie materiału z dokładnością do latex


dowód

Powierzchnia namiotu składa się z powierzchni bocznej walca (zastosuj wzór latex) i powierzchni bocznej stożka (zastosuj wzór latex).


Zaznacz prawidłową odpowiedź:

Zadanie 4. (5 pkt)

Pani Anna projektuje ozdoby w formie wisiorków, łącząc pionowo w odpowiedniej kolejności dwa elementy wybrane spośród latex różnych

latex Wyznacz funkcję latex przyjmującą wartości równe liczbie różnych wisiorków, jakie można otrzymać z latex różnych elementów i oblicz ile różnych wisiorków zaprojektuje pani Anna, mając do dyspozycji latex różnych elementów.

latex Ile różnych elementów powinna mieć do dyspozycji pani Anna, aby mogła zaprojektować latex różne wisiorki.


dowód

Zauważ, że jako górny element wisiorka może być umieszczony każdy z latex elementów. Do każdego elementu górnego jako element dolny można umieścić dowolny spośród latex elementów różnych od górnego.


Zaznacz prawidłową odpowiedź:

Zadanie 5. (5 pkt)

Statek płynąc z miejscowości latex do miejscowości latex z prądem rzeki, pokonuje tę odległość w ciągu latex Droga powrotna zajmuje mu latex

latex Zbadaj, ile razy prędkość statku (mierzona w wodzie stojącej) jest większa niż prędkość prądu w rzece.

latex Wyznacz prędkość statku i prędkość prądu, wiedząc, że odległość między miejscowościami latex wynosi latex


dowód

Jeśli statek płynie z prądem rzeki, to jego prędkość jest sumą prędkości własnej statku i prędkości prądu rzeki, w drodze pod prąd prędkość jest różnicą prędkości własnej statku i prędkości prądu.


Zaznacz prawidłową odpowiedź:



Aby wyświetlić wynik twojego testu, wyślij SMS o treści AP.TFU4 na nr 73068
Otrzymasz dostęp do wszystkich klasówek i testów, oraz płatnych artykułów przez dwie godziny (120min)!
Koszt SMS 3.69 zł brutto
 Zobacz inne opcje płatności


show_commercials: 0
Do góry ∧

 

arkusze maturalne megamatma