Ta strona używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.[close]

Statystyka zadania

10.3 Klasówka Średnia arytmetyczna i mediana. (>R) Dominanta, rozstęp.

Zacznij rozwiązywać test!! Aby wyświetlić prawidłowe rozwiązania i wynik Twojego testu, wyślij SMS o treści AP.TFU4 na nr 73068
Otrzymasz dostęp do wszystkich klasówek i testów, oraz płatnych artykułów przez dwie godziny (120min)!

Koszt SMS 3.69 zł brutto Zobacz inne opcje płatności

Zadanie 1. (4 pkt)

Zakupiono latex batoników różnych rodzajów o następujących wagach (w gramach):

latex

Wyznacz medianę, dominantę, średnią arytmetyczną wagi batoników i ustaw te miary w kolejności od najmniejszej do największej.


dowód

Uporządkuj dane od najmniejszej do największej wartości. Mamy wtedy parzystą liczbę latex danych uporządkowanych niemalejąco. Mediana jest równa średniej arytmetycznej dwóch liczb stojących na środkowych pozycjach. Aby wyznaczyć dominantę, sprawdź, która wartość występuje najczęściej.


Zaznacz prawidłową odpowiedź:

Zadanie 2. (6 pkt)

Siedmiu uczniów pewnej szkoły wzięło udział w teście, w którym można było uzyskać maksymalnie latex punktów. Po odrzuceniu najniższej i najwyższej liczby punktów, suma pozostałych punktów była równa latex Średnia arytmetyczna liczby punktów dla wszystkich uczniów wyniosła latex a rozstęp dla tego szeregu danych latex Jaka była największa a jaka najmniejsza liczba punktów uzyskanych przez tych uczniów?


dowód

Zauważ, że latex zatem latex


Zaznacz prawidłową odpowiedź:

Zadanie 3. (6 pkt)

W pewnym sklepie zakupiono latex kubeczków jogurtów: cztery były tańsze i cztery droższe. Wśród jogurtów tańszych, trzy miały jednakową cenę i były droższe od najtańszego jogurtu. Ceny droższych jogurtów były następujące: latex zł, latex zł, latex zł, latex zł. Wyznacz ceny jogurtów tańszych, wiedząc że: mediana dla wszystkich cen jest równa latex zł a rozstęp jest równy latex zł.


dowód

Mamy latex jogurtów. Mediana jest równa średniej arytmetycznej dwóch cen stojących na środkowych pozycjach po ich uporządkowaniu od najmniejszej do największej.


Zaznacz prawidłową odpowiedź:

Zadanie 4. (4 pkt)

Pewne biuro podróży oferuje tygodniowe wycieczki zagraniczne w następujących cenach:

latex zł, latex zł, latex zł, latex zł, latex zł, latex zł, latex zł, latex zł.

Wyznacz medianę i zbadaj, czy większa jest różnica mediany i wartości najmniejszej czy mediany i wartości największej i o ile większa.


dowód

Aby zbadać, czy większa jest różnica mediany i wartości najmniejszej czy mediany i wartości największej, zbadaj która z różnic:
latex czy latex jest większa i o ile.


Zaznacz prawidłową odpowiedź:

Zadanie 5. (5 pkt)

W pewnej klasie ustawiono oddzielnie chłopców i dziewczęta według wzrostu od najmniejszych do największych i zmierzono ich wzrost. W grupie dziewcząt mediana wzrostu była średnią arytmetyczną wzrostu dziewcząt stojących na pozycji szóstej i siódmej, a w grupie chłopców mediana wzrostu była równa wzrostowi chłopca stojącego na pozycji ósmej. Ilu uczniów było w tej klasie?


dowód

Oznacz liczbę dziewcząt w tej klasie przez latex a liczbę chłopców przez latex

 

Skorzystaj ze wzoru określającego medianę dla parzystej (w przypadku dziewcząt) i nieparzystej (w przypadku chłopców) liczby danych.


Zaznacz prawidłową odpowiedź:Aby wyświetlić wynik twojego testu, wyślij SMS o treści AP.TFU4 na nr 73068
Otrzymasz dostęp do wszystkich klasówek i testów, oraz płatnych artykułów przez dwie godziny (120min)!
Koszt SMS 3.69 zł brutto
 Zobacz inne opcje płatności


show_commercials: 0
Do góry ∧

 

arkusze maturalne megamatma