Ta strona używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.[close]

Procenty zadania

5.5 Klasówka Podatek VAT, ceny, podwyżki i obniżki.

Zacznij rozwiązywać test!! Aby wyświetlić prawidłowe rozwiązania i wynik Twojego testu, wyślij SMS o treści AP.TFU4 na nr 73068
Otrzymasz dostęp do wszystkich klasówek i testów, oraz płatnych artykułów przez dwie godziny (120min)!

Koszt SMS 3.69 zł brutto Zobacz inne opcje płatności

Zadanie 1. (1 pkt)

Oblicz ile będzie kosztować samochód warty latex zł jeśli salon go sprzedający najpierw obniży jego cenę o latex a potem ją podniesie o latex


Zaznacz prawidłową odpowiedź:

Zadanie 2. (2 pkt)

Po dwukrotnej obniżce o latex żarówka diodowa kosztuje latex zł. Oblicz ile złotych kosztowała ta żarówka przed tymi obniżkami.


Zaznacz prawidłową odpowiedź:

Zadanie 3. (3 pkt)

Sklep zakupił pewien towar z hurtowni po latex zł netto za sztukę i by sprzedać go z zyskiem doliczył do ceny hurtowej jej latex oraz uzupełnił tę kwotę o latex podatku VAT uzyskując cenę brutto. Oblicz ile procent wynosi marża w tym sklepie na latex sztuce tego produktu. Wynik zaokrąglij do rzędu części dziesiętnych.

Marża wyrażona procentowo to wartość procentowa liczona jako różnica między ceną netto dla klienta sklepu, a ceną netto po jakiej sklep kupił ten towar z hurtowni podzielona przez cenę netto dla klienta.
stop
Marża może być kwotowa i wtedy oznacza różnicę między ceną netto dla klienta a ceną hurtową netto. Marża wyrażona procentowo określa, innymi słowy, ile procent ceny sprzedaży maksymalnie może próbować wytargować klient sklepu, by sklep nic na tym produkcie nie zarobił i nic nie stracił.


dowód

O ile procent należy obniżyć cenę netto po jakiej klient kupuje towar w sklepie by otrzymać cenę netto po jakiej sklep kupił ten towar w hurtowni?


Zaznacz prawidłową odpowiedź:

Zadanie 4. (4 pkt)

Pan Roman niedawno otworzył własny sklep spożywczy, w którym każdy sprzedawany przez niego produkt zawiera w cenie netto dokładnie latex marży. Oblicz ile procent wynosi narzut na każdym produkcie sprzedawanym w tym sklepie. Wynik zaokrąglij do rzędu części setnych.

Narzut to wartość procentowa liczona jako różnica między ceną netto dla klienta sklepu, a ceną netto po jakiej sklep kupił ten towar z hurtowni, podzielona przez cenę netto po jakiej sklep kupił dany towar z hurtowni.

Marża to wartość procentowa liczona jako różnica między ceną netto dla klienta sklepu, a ceną netto po jakiej sklep kupił ten towar z hurtowni, podzielona przez cenę netto dla klienta.
stop
Innymi słowy narzut na danej sztuce określa ile procent ceny netto zakupu zarobi sprzedawca sklepu. Marża określa ile procent maksymalnie może próbować wytargować klient sklepu, by sklep nic na tym produkcie nie zarobił i nic nie stracił.


dowód

O ile procent należy podnieść cenę netto po jakiej sklep kupił towar w hurtowni by otrzymać cenę netto jaką sklep oferuje swojemu klientowi?


Zaznacz prawidłową odpowiedź:

Zadanie 5. (5 pkt)

Podatek VAT na niektóre produkty dziecięce został zmieniony z latex na latex Oblicz o ile procent więcej klient sklepu płaci za ten sam produkt. Wynik zaokrąglij do rzędu części setnych.


dowód

Aby odpowiedzieć na pytanie z treści zadania, można posłużyć się wzorem obliczającym narzut.


Zaznacz prawidłową odpowiedź:Aby wyświetlić wynik twojego testu, wyślij SMS o treści AP.TFU4 na nr 73068
Otrzymasz dostęp do wszystkich klasówek i testów, oraz płatnych artykułów przez dwie godziny (120min)!
Koszt SMS 3.69 zł brutto
 Zobacz inne opcje płatności


show_commercials: 0
Do góry ∧

 

arkusze maturalne megamatma