Ta strona używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.[close]

Posty bez odpowiedzi

Zadanie - wyliczyc postac bazowa macierzy

AutorWątek: Zadanie - wyliczyc postac bazowa macierzy (przeczytano 32767 razy, odpowiedzi 8)

itsmegosh

avatar Postów: 16Dołączył: 21.01.2011
25 January, 2011, 01:40:09

Jak wyliczyc postac bazowa tej macierzy:
\left[ \right]

itsmegosh

avatar Postów: 16Dołączył: 21.01.2011
25 January, 2011, 01:50:47

Przepraszam za wczesniejszy blad (za szybko dodalam)

podaje macierz:
-3 5 5 1
-1 0 -2 2
2 1 1 3

Przykro mi ale nie wiem jak zapisac tu poprawnie macierz, mam nadzieje ze sie doczytacie. Jesli moglibyscie, to prosze o rozwiazanie jej.

suzanna

avatar Postów: 81Dołączył: 26.08.2010Skąd: Pabianice
25 January, 2011, 17:43:54

Z czym konkretnie masz problem? Ze sprowadzeniem macierzy do postaci normalnej? Może spróbuj rozwiązać to zadanie dokąd możesz, a ja pomogę Ci z resztą.

Zobacz też przykład z tej strony http://www.marcinero.yoyo.pl/praca/bazowa.html.

Powodzenia!

itsmegosh

avatar Postów: 16Dołączył: 21.01.2011
25 January, 2011, 18:19:18

Chyba nie wyswietla mi wszystkiego w tym linku.. mam przyklad, w ktorym jest podane tylko slowo kluczowe 'p. bazowa' i pod spodem jest wlasnie ta macierz. No i tu nie wiem od czego zaczac(poniewaz zabardzo nie wiem o co chodzi). Wszystkie pozostale sposoby obliczania macierzy i wyznacznikow sobie juz przyswoilam, tylko tego nie rozumiem. moze podaj jakis przyklad a ja na tym sprobuje sobie jeszcze raz rozwiazac.

suzanna

avatar Postów: 81Dołączył: 26.08.2010Skąd: Pabianice
25 January, 2011, 20:43:33

Macierz bazowa to macierz kwadratowa , którą otrzymuje się przez wybranie z danej macierzy tych wierszy i kolumn, których numery odpowiadają położeniu jedynek wiodących w postaci normalnej tej macierzy.

Przykład.

Dana jest macierz A:



W celu podania macierzy bazowej należy macierz A doprowadzić do postaci normalnej:


Postać normalna to taka, do jakiej doprowadzałabyś macierz gdybyś szukała rozwiązań układu równań metodą Gaussa. To znaczy, że próbujesz uzyskać jedynkę wiodącą w każdym wierszu odejmując i dodając do siebie wiersze pomnożone przez dowolny współczynnik.

Wyszukujemy jedynki wiodące. W tym przykładzie znajdują się one na pozycjach (1,1); (2,2) i (3,4). Wybieramy z macierzy A wiersze 1, 2, 3 oraz kolumny 1, 2, 4. Macierz bazowa macierzy A ma postać:


Jak będę miała chwilkę rozwiążę Twój przykład krok po kroku. Ale to dużo pisania...

suzanna

avatar Postów: 81Dołączył: 26.08.2010Skąd: Pabianice
27 January, 2011, 11:31:01

W życiu nie szukałam macierzy bazowej ale spróbuję zgodnie z tym co jest w przykładzie

drugi wiersz mnożę przez i zamieniam miejscami z pierwszym

dodaję do wiersza 2 3 wiersze 1 i odejmuje od wiersza 3 2 wiersze 1

zamieniam miejscami i










Jak zwykle mogłam gdzieś zrobić błąd obliczeniowy więc proszę mnie sprawdzić.
Nie wiem czy powinnam zamieniać wiersze miejscami przy szukaniu jedynek - tak trudniej jest później odnaleźć właściwe wiersze i kolumny. Można też było szukać jedynek wiodących bez zamieniania wierszy.

Macierz bazowa to:

itsmegosh

avatar Postów: 16Dołączył: 21.01.2011
27 January, 2011, 12:53:20

Dzieki, juz rozumiem jak to sie mniej wiecej wylicza :) nie wiem tylko jak powstaje ta macierz, z ktorych liczb? nie moge tego zrozumiec.. Zapisalas na koncu powstala macierz bazowa, ale z czego to wzielas? tego jeszcze nie potrafie rozszyfrowac..

I kiedy widomo ze juz nie trzeba wyliczac dalej macierzy? Jesliby np. rzad tej macierzy wynosil 2, to kiedy wiadomo, ze to koniec wyliczen??

itsmegosh

avatar Postów: 16Dołączył: 21.01.2011
27 January, 2011, 12:56:24

Juz wiem :p za szybko przerwalam weryfikowanie obliczonego przez ciebie zadania :p

Ciesze sie bardzo, ze tyle mi pomoglas, pozdrawiam :)

Odpowiedz Strony 1 Poprzednia Następna

Statystyki forum

442 odpowiedzi w 177 tematach, wysłane przez 138 użytkowników.
Najnowszy użytkownik: HarleyMorley