Ta strona używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.[close]

Posty bez odpowiedzi

Rownanie z procentami :)

AutorWątek: Rownanie z procentami :) (przeczytano 3827 razy, odpowiedzi 1)

tata

Postów: 1Dołączył: 06.04.2017
06 April, 2017, 01:32:44

Witam!
Dyskutowalem ostatnio z synem na temat zasadnosci nauki jako takiej i bezcelowosci ciaglego mordowania tej samej gry video...
No i oczywiscie dalem sie podpuscic smutny
Mialem udowodnic obie tezy, robiac kalkuator, ktory by obliczal jego przewidywany postep w grze.
Wybrnalem z tego chyba poprawnie, robiac w arkuszu kalkulacyjnym nastepujace rownanie:

X=(((a*b)-(a*c))*2)/100

gdzie:

X=liczba okreslajaca ile razy z rzedu trzeba wygrac, zeby osiagnac zadany procent zwycienstw w grze.

a=ilosc rozegranych dotad bitew.

b=procent zwyciestw, jaki chcemy osiagnac.

c=aktualny procent zwyciestw.

Przyklad: Zagralismy dotad 100 razy, nasz odsetek zwyciestw to 49%, Chcemy miec 55%.
Zgodnie ze wzorem-musimy wygrac jeszcze 12 razy Z RZEDU.

Wydaje mi sie, ze wybrnalem z tego poprawnie.
Niestety syn nie jest o tym przekonany. Uwaza ze kalkulator jest do bani, bo przy wiekszych ilosciach bitew bedzie podawal np 150 wygranych Z RZEDU co jest nie do wykonania.
Prawidlowe rownanie, powinno brac pod uwage AKTUALNY procent zwycienstw gracza.
Syn zaczynajac grac byl niedoswiadczony i najczesciej przegrywal. Teraz idzie mu swietnie i wg statystyk, jego odsetek wygranych z ostatniego miesiaca to np 55%
I tu dochodzimy do rownania na ktorym poleglem. Jak napisac cos takiego?
Znamy calkowita liczbe bitew(np1000). Znamy calkowity (bazowy) procent zwycienstw (np50%). Jak powinno wygladac rownanie, ktore policzy ile razy trzeba zagrac, by osiagnac rzadany procent zwycienstw(np60%),zakladajac ze obecnie gracz posiada taki a taki procen zwycienstw(np55%)?
Ja sie zawiesilem. Nie umiem sobie tego zwizualizowac, bo ciagle mi stoi w glowie, ze kazda kolejna rozegrana bitwa bedzie zmieniac dane wejsciowe-bo przybedzie bitew o 1, ale procent zwycienst calkowity i chwilowy tez sie bedzie zmieniac-na plus lub minus tym razem.
Wiem ze nieskladnie opisalem moj problem, przepraszam za to, staralem sie najlepiej jak umialem. Jesli trzeba cos wyjasnic-z pewnoscia to zrobie.
Mam nadzieje ze da sie ta sciane tekstu przeczytac i byc moze ktos mi biednemu pomoze.

Odpowiedz Strony 1 Poprzednia Następna

Statystyki forum

442 odpowiedzi w 177 tematach, wysłane przez 138 użytkowników.
Najnowszy użytkownik: spagettol